סריקת ההר ופינוי הפצועים

הציפיה בג'חולה ובתל-חי
אסתר קל – חברתו של ילי –אליעזר שבט – התעוררה לפנות בוקר ורצה אל השומרות בפתח חצר תל-חי. ציפו לשמוע את תקיעת החצוצרה והנפת הדגל על המצודה אך למעלה – אש, פיצוצים ויריות.
תחושה קשה. ראשוני הנסוגים מגיעים ואח"כ – הפצועים.
יום שלם יעבור שם בתחושה קשה של כישלון ואובדן. אט-אט יתבררו ממדי האסון ורשימת ההרוגים – נדמה, שאינהּ נגמרת.
הנסוגים נמצאים בג'חולה בתחושה של אפתיה וייאוש. מוכים מתחושת התבוסה הקשה

סריקת ההר ופינוי הפצועים
5 מאנשי כפר גלעדי בפיקוד אורי הורביץ ומעט מן הפורצים, שנסוגו לג'חולה נשלחים ע"י המג"ד מולה כהן לטפס אל המצודה. מגיעים אל הפילבוקס התחתון ואף מתקרבים אל המצודה תוך קרב אש עם הרודפים הערביים. אורי הורביץ, שנוכח בבוגדנותם של החמדונים, מרוקן ללא רחמים 5 מחסניות של מקלע שאטו על האוהלים שלהם ולפי הצווחות פגיעותיו היו קטלניות למדי.
אורי יפה, מפקד הנפה, מורה למוטל בולדו מקבוץ דן לעלות בראש כתה מאנשי הנפה לסייע לנסוגים. עולים אל הפילבוקס והחמדונים צולפים עליהם.
הם פוגשים את הכיתה של אורי הורביץ ליד הפילבוקס. כתת בולדו מצאה מס' פצועים ועזרה להם לרדת לג'חולה
משורין סנדביץ' עם נסוגים בריאים, שהגיעו לג'חולה החל לעלות אך נתקע אחרי העיקול הגדול והם המשיכו ברגל אל הפילבוקס. איתרו מס' פצועים ועזרו להם לרדת.
מולה כהן הורה לראובן נצר, מ"פ ג', שחכה בראש-פינה, לחוש לעזרת פלוגה ב'.
שתי מחלקות – של עמנואל (עמה) טלמור (ספקטור) ויצחק מרחב סורקות את המדרון המזרחי
ומאתרות פצועים ונסוגים. מורידים אותם ומפנים אותם לכפר גלעדי ואיילת השחר.
בין הפצועים שפונו – יצחק ליסאוור – ג'ירף – ממחלקת פילון.
בשעה 14:00 – מטוס אוסטר מטייסת הגליל ממריא וסורק את ההר. הטייס משה פלד, הסייר אהוד לוטם והקשר גיל אלדמע – חגו שעה ולא מצאו דבר.

עם חשכה – הסייר אברהם יעקובזון (טוג'ו) מוביל את עמנואל ספקטור
ועוד 5 אנשים, ביניהם עזרא גרינבוים, אל הכפר נבי יושע. הם קוראים בשמו של פילון ואת הססמא "משטרה עברית". הם מוצאים את גופת פילון. הוא ירוי ברקתו.הם מורידים אותהּ לכביש באלונקה מאולתרת. פילון מושכב בחצר תל-חי – במקום בו שכב טרומפלדור לפני 28 שנה – החדר מתחת לגרם המדרגות.

תל חי

לחץ על התמונה להגדלה

אברהם יעקובזון (טוג'ו) ממעין-ברוך

אברהם יעקובזון (טוג'ו) ממעין-ברוך, חברו של פילון מהכשרת כפר-גלעדי שהוביל את הכיתה עם לילה בחיפוש אחר פילון וחייליו הפצועים

אורי הורביץ מכפר-גלעדי

אורי הורביץ מכפר-גלעדי. לאחר חילוץ הפצועים והנסוגים היה בג'חולה וראה במשקפת את הערבים יוצאים מהמשטרה וממותתים את הפצועים, שעדיין היו בחיים.

ההלם והאובדן
בג'חולה – עם הגעת הנסוגים נערך מפקד ולקראת הצהריים התברר, ש-17 מאנשי הכח הפורץ נעדרים ו-12 מתוכם מהכשרת הצופים-דפנה. התאספו בבור – עמדה חפורה מוקפת שקי חול ליד הבנין. חלק נרדם וחלק המשיך להמתין בתקוה לניצולים נוספים.
תחושה קשה של תסכול ומפלה.
בחצר תל-חי – בנות הכשרת הצופים-דפנה חרדות ומנסות להשיג ידיעות. אוירת פחד ובהלה עם הגעת הידיעות על האסון. מקוים, שיש טעות אך התקוות מתפוגגות ויש אוירת הלם. החלו לטפל בבחורות, שאיבדו את חבריהן.
החלו להגיע פצועים קל ומי שלא נפגעו אך לא דיברו אלא הלכו לישון.
למחרת נשלח לטבריה יאיר שולמן (פצוע קל ביד) לפרסם מודעת אבל בעיתונות.
בצפת הנצורה – ירידת מורל עקב המפלה הקשה (העיר בפיקוד מחלקת אלעד פלד – פלוגה א')

"קול הגליל" – תחנת הרדיו של חיל יפת"ח הקריא את שמות ההרוגים לעיתים לפני מסירת ההודעה למשפחות.
בחיפה ובעוד מקומות פשטו שמועות גם על מי שלא נפגעו. אביר אברון נשלח לחיפה להזם השמועות.

בערב, שלמחרת הקרב – איציק הוכמן יורד עם הכח הדרומי מרמות נפתלי, מגיע מיד לג'חולה ופוגש אישית והתרגשות כל אחד מהמשתתפים בקרב.

לא ניתן להשאיר תגובות